top of page
Vyhledat

Ceny bytů v regionech a koronavirus. Nastalo období slev?

  • Obrázek autora: David Fogad
    David Fogad
  • 16. 6. 2020
  • Minut čtení: 2

Krize přináší příležitosti. Toto oblíbené (a již poněkud zprofanované) rčení zná snad každý investor a nejeden se ním i skutečně řídí. Je proto pochopitelné, že většina investorů s napětím sleduje vývoj kolem koronavirové pandemie a analyzuje její dopady. Mnoho z nich je přesvědčeno, že právě zde číhá zrovna ta jejich vysněná příležitost, a že ji za žádnou cenu nesmí propásnout.


Není tomu jinak ani na realitním trhu. Neuběhne snad den bez toho, aby noviny a online portály nepsaly o všemožných predikcích a scénářích vývoje. Ve svém dnešním článku jsem zvolil jinou cestu. Detailněji se podíváme na dostupná data z uskutečněných transakcí. Nepůjde tedy o analýzu cen nabídkových (ty můžou být teoreticky neomezeně vysoké nebo nízké), ale skutečných cen prodejních.


Společnost Reas pracuje s údaji z Katastru nemovitostí a v agregované podobě zveřejňuje na svých stránkách informace o vývoji cen bytů, počtu prodaných bytů, jejich celkové hodnotě nebo dokonce i rozdíly mezi inzerovanou a prodejní cenou (celorepublikový průměr je až 35 %). Tato veřejně přístupná data jsem zpracoval do přehledné tabulky, v rámci které si ukážeme, jak se vyvíjely ceny bytů ve vybraných okresech:


Jak je z tabulky patrné, na meziroční bázi (mezi dubnem 2019 a dubnem 2020) rostly ceny bytů všude, lišilo se pouze tempo. Hned tři z celkem 13 vybraných okresů dokonce překonaly dvoucifernou hranici (Ústí nad Labem 15,3 % , Pardubice 12,01 % a České Budějovice 11,46 %). Konzervativnější vývoj naopak nastal na Olomoucku (4,11 %) nebo v Brně (4,62 %).


Průměrný růst cen na úrovni 7,57 % sice překonal růst průměrné mzdy (4,72 % mezi Q1/2019 a Q1/2020), ale s ohledem na předchozí cenový vývoj se nejedná o extrém. Růst cen na meziroční bázi asi překvapí málokoho, v tuto chvíli je pro nás zajímavější pohled na vývoj na meziměsíční bázi.


První vládní opatření byla v souvislosti s koronavirem vydaná v polovině března. Jak je obecně známo, realitní trh reaguje na výkyvy v ekonomice (nebo v poptávce obecně) se zpožděním. Je proto otázka, do jaké míry lze výkyvy v cenách na meziměsíční bázi přisuzovat právě koronaviru. Do hry vstupují i tradiční sezónní vlivy a jak je patrné z tabulky, zaznamenané výkyvy byly zatím vesměs malé až zanedbatelné.


Vodítkem pro posouzení dopadů pandemie může být zatím pouze měsíc duben, jelikož se jednalo o první měsíc, v rámci kterého byly dopady vládních opatření cítit naplno. Oproti březnu došlo k mírnému poklesu cen v šesti okresech, ve stejném počtu okresů došlo k mírnému růstu a průměrný rozdíl je tedy kladný (0,23 %). Data z Ústí nad Labem za měsíc duben nebyly k dnešnímu dni zveřejněny. Pravděpodobně i zde nastal spíše mírný růst.


Vývoj průměrných hodnot rozdílů mezi jednotlivými měsíci (únor/leden, březen/únor, duben/březen) naznačuje postupné zpomalování růstu cen (z 0,94 % v únoru na 0,23 % v dubnu). Nelze však zatím s jistotou říct, že trend bude dále pokračovat a že skutečně dojde k plošnému poklesu cen. Realističtějším scénářem je spíše krátkodobá stagnace následovaná obnovením růstu cen na podzim letošního roku.

 
 
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Společnost upozorňuje investory, že uvedené informace slouží výhradně pro informační a propagační účely a nejsou nabídkou, výzvou či doporučením k investování. Před investičním rozhodnutím je nutné se seznámit se zněním statutu fondu. Investování s sebou nese riziko, které může vést k poklesu hodnoty investice a kapitálové ztrátě. Hodnota investičních akcií se v čase mění a historické výsledky fondu nejsou indikací ani zárukou výsledků budoucích. Investice do fondu podléhají rizikům uvedeným ve statutu fondu.

Informace zde uvedené byly připraveny s maximální péčí, mohou však být předmětem změn a aktualizací a fond ani obhospodařovatel neposkytují záruku ohledně jejich správnosti či úplnosti. Zdanění fondu je stanoveno zákonem a může být při změně zákona upraveno. Investorem fondu se může stát pouze kvalifikovaný investor. Více informací na: www.codyainvest.cz.

KID a další informace:

https://www.codyainvest.cz/nase-fondy/fond-ceskeho-bydleni-sicav-a-s

Podrobné informace, včetně informací o poplatcích a rizicích, naleznete ve statutu, které jsou dostupné elektronicky na internetových stránkách www.codyainvest.cz , a to v českém jazyce. V listinné podobě jsou tyto dokumenty k dispozici na kontaktních místech CODYA investiční společnost, a.s.

Správcem fondu je CODYA investiční společnost, a.s., která aktuálně spravuje 17 fondů s celkovou hodnotou majetku přes 10 mld. Kč (k 1.7.2022). CODYA poskytuje profesionální služby pro investiční fondy kvalifikovaných investorů a speciální fondy, které zahrnují zejména vytvoření fondu, jeho obhospodařování a administraci.

© 2018 by Fond Českého bydlení. Proudly created from wedesign.cz

bottom of page